Szacuje się, że aż 65% przedsiębiorstw na świecie planuje od 2022 roku wykorzystywać w swojej organizacji technologie cyfrowej transformacji. Cyfryzacja wymusza na firmach nowe podejście do budowania strategii i coraz trudniej jest uciec od nowych technologii, jeżeli chcemy budować swoją konkurencyjność. Wśród jednych z dokonań cyfryzacji znajdziemy systemy ERP – oprogramowania do kompleksowego zarządzania organizacją, które to coraz intensywniej współpracują z innymi technologiami. Jakie trendy systemu ERP królują obecnie na rynku i czy warto wdrażać je w swojej firmie? Dowiedz się z artykułu oraz odcinków cyklu dla przedsiębiorców – Rozmowy o IT.
W artykule znajdziesz
Zmieniony cykl życia produktu
Systemy informatyczne, podobnie jak i produkty innych kategorii, muszą nadążać za potrzebami użytkowników. Niegdyś aktualizowanie wersji systemów klasy ERP odbywało się cyklicznie co 2 lub 3 lata. Obecnie zauważono, że są to zmiany zbyt powolne, co zmusza użytkowników do dłuższej pracy w środowisku, w którym mogą występować błędy i niedogodności. Zmiana strategii widoczna jest na przykładzie rozwiązania ERP od Microsoft – systemu Dynamics 365 Business Central, w którym pomniejsze aktualizacje wprowadzane są już raz na kwartał, zaś duża aktualizacja oprogramowania następuje co pół roku.
W ślad za zmianami muszą oczywiście podążać aplikacje rozszerzające standardowe funkcjonalności systemu tej klasy, które również powinny być na bieżąco modyfikowane. Ma to na celu poprawę wygody użytkowników i wydajności w obsłudze procesów. Co ważne, wdrażanie aktualizacji nie przeszkadza w codziennej pracy z rozwiązaniem, dziejąc się przeważnie na drugim planie.
Aplikacje dodatkowe
Wspomnieliśmy już o aplikacjach rozszerzających podstawowe moduły systemu ERP. Czym one są i czemu służą? Na wstępie warto przede wszystkim zaznaczyć, że dobre oprogramowanie firmowe powinno być elastyczne – dopasowywać się do konkretnych procesów i ewoluujących potrzeb. Dodatkowe rozszerzenia mają właśnie to zapewnić. Stanowią one uzupełnienie oprogramowania o odpowiedź na unikalne potrzeby użytkowników, a także procesy znamienne dla danej branży.
Aplikacje dedykowane są testowane w dużej liczbie instalacji i weryfikowane jakościowo. Posiadają one również tę zaletę, że użytkownicy mogą pobierać i wgrywać je samodzielnie do systemu, by sprawdzić pracę z danym narzędziem i – w razie potrzeby – odinstalować. W tym miejscu ujawnia się również inny z rosnących w siłę trendów systemu ERP, a mianowicie możliwość tworzenia dodatkowych aplikacji przez samych użytkowników. Dysponując ograniczonymi umiejętnościami programowania, mogą oni budować od zera nowe rozwiązania kompatybilne z oprogramowaniem. Przykładem jest tu wyróżniona przez firmę badawczą Forrester platforma Power Apps, przeznaczona do szybkiego tworzenia niewielkich rozwiązań przy użyciu danych z oprogramowania ERP.
Mobilność
Trend mobilności przyspieszył znacząco wraz z nastaniem pandemii COVID-19. Firmy zostały zmuszone na przejście w zdalny tryb pracy – handlowcy przestali spotykać się bezpośrednio z klientami, a członkowie zarządów musieli porzucić wyjazdy szkoleniowe. Zgodnie z wieloma badaniami można przypuszczać, że hybrydowy tryb pracy pozostanie z nami na dłużej, a systemy klasy ERP doskonale się w tę tendencję wpisują. Oprogramowania tworzone są tak, by działać na dowolnych platformach (tabletach, laptopach czy smartphonach wyposażonych w dowolny system operacyjny), z dowolnej lokalizacji wyposażonej w dostęp do internetu.
Mobilne rozwiązania ERP mogą być wykorzystywane w wielu obszarach – od pracy administracyjnej i sprzedaży, przez procesy produkcyjne i logistykę, po zarządzanie. Handlowcy mogą pracować na urządzeniach mobilnych, z których zarządzają zamówieniami czy monitorują dostępność towarów. Koordynatorzy w zakładach produkcyjnych kontrolują stany magazynowe, planują zapotrzebowanie czy nawet szkolą pracowników bez fizycznej obecności w zakładzie. Kadra zarządzająca ma z kolei możliwość ciągłego kontrolowania procesów w całym przedsiębiorstwie nawet w trakcie wyjazdu w delegację.
Chmura obliczeniowa jako główny trend systemów ERP
Mówiąc o trendach systemu ERP nie można pominąć chmury obliczeniowej. Zgodnie z badaniami Panorama Consulting z 2020 roku, ponad połowa firm wdrażających oprogramowanie klasy ERP zdecydowała się właśnie na model chmurowy. Co się z tym wiąże?
Chmura obliczeniowa stanowi zewnętrzną platformę do przechowywania i przetwarzania danych, przejmując rolę lokalnych serwerowni, którymi nie dysponuje przecież każda firma. Chcąc korzystać z technologii ERP musimy zdecydować się na budowę infrastruktur IT bądź postawić właśnie na rozwiązanie cloud computing. Wiąże się to nie tylko z dużo niższą barierą wejścia (co stanowi zaletę przede wszystkim z perspektywy małych i średnich firm), ale również z pewnymi udogodnieniami, takimi jak wysoka skalowalność danych oraz aktualizacje oprogramowania spoczywające w pełni na barkach producenta systemu ERP.
Warto wspomnieć w tym miejscu o wątpliwościach dotyczących platform chmurowych. Blisko 50% firm, które nie decydują się na ich zastosowania za powodów podaje obawę o bezpieczeństwo danych przechowywanych w zewnętrznej strukturze. Tymczasem jedna z najpopularniejszych platform na świecie – Microsoft Azure – angażuje w kwestie bezpieczeństwa ponad 3000 specjalistów. Jest ona nieustannie monitorowana i optymalizowana pod kątem zabezpieczeń. Co więcej, dane przechowywane w chmurze posiadają swoje kopie zapasowe chroniące przed trwałą utratą. Jej przewagą nad lokalną serwerownią jest również fakt, iż nie może ona ulec żadnym fizycznym uszkodzeniom.
Big Data
Systemy ERP są w stanie przetwarzać ogromne ilości danych. Trend Big Data jeszcze tę liczbę poszerza, zapewniając organizacjom korzyści przede wszystkim w 4 obszarach. Po pierwsze, jego użycie stanowi podstawę do lepszego prognozowania. Po drugie – bardziej efektywnego planowania, czy to w zakresie produkcji, sprzedaży, czy zakupów. Po trzecie – wpływa na optymalizację logistyki, a więc pozwala na lepsze zarządzanie łańcuchem dostaw. I wreszcie, jako czwartą elementarną korzyść możemy wskazać możliwość dokładnego profilowania naszych klientów – ich zachowań i potrzeb.
Zaawansowana analityka Business Intelligence
Informacja jest kluczową wartością, dlatego wśród rosnącego trendu systemów ERP możemy odnaleźć Business Intelligence – technologię zaawansowanej analityki biznesowej, która pozwala tę informację odpowiednio wykorzystać. Oprogramowania klasy ERP są coraz częściej wyposażane w funkcje BI, a więc pozwalają na stosowanie modeli predykcyjnych – na przykład w celu prognozowania płatności, stanów magazynowych lub zapotrzebowania produkcyjnego. Dzieje się to w oparciu o analizę bieżących oraz historycznych danych. Zgodnie z badaniem MicroStrategy 2020, 56% użytkowników wykorzystujących Big Data i trend Business Intelligence odnotowało przede wszystkim większą sprawność w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.
Internet rzeczy
Internet rzeczy to technologia, którą możemy coraz łatwiej dostrzegać w naszym życiu prywatnym. Przychodzi tu na myśl choćby koncepcja inteligentnego domu, w którym temperatura pomieszczeń jest ustawiana automatycznie w zależności od liczby osób w pokoju, czy system alarmowy włącza się sam w momencie wyjścia.
Koncepcja internetu rzeczy polega na stworzeniu sieci współpracujących ze sobą przedmiotów, które wyposażone są w specjalne czujniki i sensory. W technologii ERP trend ten jest wykorzystywany przede wszystkim w przestrzeni logistycznej i produkcyjnej. Sensory używane w maszynach mogą np. powiadamiać nas o nieoczekiwanych zdarzeniach, takich jak uszkodzenie pewnych elementów urządzeń.
Internet rzeczy bardzo dobrze współgra ze sztuczną inteligencją, która jest w stanie odpowiednio analizować informacje o stanie maszyn. Algorytmy AI, odpowiednio wyuczone, mogą przewidywać awarie zanim te faktycznie nastąpią. Zadaniem sztucznej inteligencji jest wdrażanie najbardziej optymalnych scenariuszy działań, które mają wpłynąć na np. obniżenie kosztów produkcji bądź zapobieganie wąskim gardłom.
By poznać szczegółowo wszystkie trendy systemu ERP, sprawdź serię dedykowaną technologii w biznesie – Rozmowy o IT!