www.Dynamics365BC.pl

  • Baza wiedzy
  • +48 61 861 43 51
  • office[at]IT.integro.pl
  • Polski
  • English
  • Dynamics 365 Business Central
    • Moduły ERP
    • Nowości wiosna 2020
    • Wersje Microsoft Dynamics NAV
  • System ERP
    • Wdrożenia systemu ERP
  • Aplikacje biznesowe
    • Global Integration Apps
    • Polish Localization
    • Polish Language
    • Electronic Banking
  • Aktualności
  • Kontakt

System ERP w chmurze – czym jest i czy naprawdę się opłaca?

System ERP w chmurze
Karolina Pierzchala
czwartek, 10 marca 2022 / Opublikowane w Aktualności

System ERP w chmurze – czym jest i czy naprawdę się opłaca?

Technologia i postęp cyfryzacji to już stałe elementy biznesu. Przedsiębiorcy coraz wyraźniej zdają sobie sprawę ze znaczenia cyfrowej transformacji. Mimo wszystko, jako kraj, wciąż znajdujemy się pod tym względem daleko za innymi europejskimi państwami. Zgodnie z ubiegłorocznym rankingiem DESI, Polska uplasowała się zaledwie na 23 miejscu wśród krajów UE z perspektywy zaawansowania cyfrowego w gospodarce i społeczeństwie. Zgodnie z raportem, aż 60% firm charakteryzuje niski poziom zaawansowania technologicznego. Taki stan rzeczy może jednak stopniowo ulegać zmianie – między innymi za sprawą rosnącej przychylności wobec chmury obliczeniowej i systemu ERP w chmurze.

W artykule znajdziesz

  • System ERP w chmurze – co to jest?
  • Oszczędność
  • System ERP w chmurze jako elastyczna alternatywa dla serwerowni
  • Bezpieczeństwo danych
  • Mobilność chmury obliczeniowej
  • Microsoft Azure
    • Microsoft inwestuje w rozwój chmury w Polsce

System ERP w chmurze – co to jest?

Możliwe, że wielu z was zetknęło się już z tematem chmury. Chmura obliczeniowa to nowoczesny model przetwarzania danych z pomocą połączenia sieciowego. Korzystając z systemu ERP w chmurze, użytkownicy mogą czerpać z zasobów bez potrzeby kupna licencji czy budowy własnych struktur informatycznych. Wykorzystują oni bowiem zewnętrzny serwer.

W światowej czołówce dostawców chmury publicznej od lat odnaleźć można firmę Microsoft. Jest to właściciel drugiej co do wielkości w skali globalnej platformy chmurowej Microsoft Azure, zintegrowanej z systemem Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Jak wyczytać można w raporcie Panorama Consulting Group – The 2020 ERP Report – do implementacji w ramach platformy chmurowej przekonało się już 62,7 % firm wykorzystujących system klasy ERP. Taki wybór wiąże się przede wszystkim z dużą wygodą, jak również benefitami z perspektywy finansów, mobilności czy ochrony danych. Na jakie główne korzyści mogą liczyć przedsiębiorcy, zwłaszcza jeżeli spojrzymy na to rozwiązanie przez pryzmat tradycyjnego modelu licencjonowania?

Oszczędność

Inwestycja w system ERP może być sporym wydatkiem. Dość niskimi kosztami przedsięwzięcia charakteryzuje się z kolei oprogramowanie w chmurze – zaleta ta w dużej mierze determinuje głównych użytkowników tej technologii, do której należą organizacje MŚP. Mniejsze koszty związane są z brakiem konieczności inwestowania w budowę własnych struktur informatycznych, a także ich późniejszym utrzymaniem czy inwestycją w specjalistów IT. Użytkownicy otrzymują pełen pakiet usług z zewnętrznego serwera, za który odpowiada usługodawca.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku większych przedsiębiorstw, które bardzo często wyposażone są już w swoją wewnętrzną serwerownię, konieczną do implementacji systemu. Należy wtedy dokonać precyzyjnej analizy, ponieważ może okazać się, że w ostatecznym rozrachunku tradycyjna infrastruktura okaże się bardziej opłacalna.

System ERP w chmurze jako elastyczna alternatywa dla serwerowni

System ERP w chmurze gwarantuje bardzo duży poziom kontroli nad danymi i mocą obliczeniową. Elastyczność chmurowa polega na tym, że wskaźniki wydajności podlegają indywidualnej modyfikacji użytkowników – w dowolnym momencie oraz na aktualnie pożądany okres czasu. Wysoka skalowalność ma wyraźne przełożenie na koszty, bowiem organizacja płaci jedynie za faktycznie wykorzystane zasoby. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie zwłaszcza dla tych branż, które charakteryzuje sezonowość. Widać to choćby w przypadku zwiększenia ilości nakładów w okresach świątecznych, co jest znamienne dla niektórych firm produkcyjnych czy sklepów detalicznych.

Mówiąc o wygodzie chmury obliczeniowej, warto wspomnieć również kwestię aktualizacji systemu – te dokonywane są bowiem w sposób automatyczny. Przedsiębiorstwo nie musi w nie samodzielnie ingerować, ani ponosić dodatkowych kosztów. W przypadku platformy Microsoft Azure to dostawca rozwiązania troszczy się o wszelkie aktualizacje i kompleksową obsługę serwera.

Bezpieczeństwo danych

Zgodnie z tegorocznymi badaniami Panorama Consulting ERP, nieco ponad połowa przedsiębiorców, która nie wybrała chmury jako powód podała ryzyko utraty danych oraz naruszenia bezpieczeństwa. Rzeczywiście, powszechna obawa przed tego typu wypadkami stanowi jeden z wielu mitów krążących wokół technologii cloud computing. A jak wygląda to naprawdę? Zgromadzone dane chronione są szeregiem obwarowań, posiadają liczne kopie zapasowe i – co warto zauważyć – są odporne na fizyczne uszkodzenia, inaczej niż w przypadku tradycyjnych serwerowni.

Przyglądając się z bliska choćby platformie Microsoft Azure, można zauważyć, jak wysokie standardy bezpieczeństwa cechują chmurę obliczeniową. Microsoft zainwestował ponad 1 mld USD na badania oraz rozwój zabezpieczeń, zaś w swoich szeregach gromadzi blisko 3,5 tysiąca ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Mobilność chmury obliczeniowej

Technologia cloud computing idzie w parze z trendem mobilności, który na przestrzeni ostatniego roku zamienił się praktycznie w standard. Pandemia COVID-19 przeistoczyła pracę zdalną w codzienność, mimo iż wielu pracodawców nie patrzyło wcześniej przychylnym okiem na taką formę działań. Choć firmy nie skłaniają się do pozostania w pełni przy home office również w czasach po pandemii, aż 93% zakłada jej pozostawienie w mniejszym lub większym wymiarze czasowym.*

Chmura obliczeniowa Microsoft Azure zapewnia natomiast dostęp do spójnego środowiska pracy, gdzie system Microsoft 365 Business Central jest integrowalny m.in. z narzędziami Microsoft 365 (Office 365). Znane rozwiązania biurowe, takie jak MS Excel, MS Word czy MS PowerPoint pozostają do dyspozycji w codziennej pracy biurowej, zaś wszystkie zasoby dostępne są dla użytkowników w ramach jednej, aktualizowanej na bieżąco platformy, ułatwiając płynność współpracy.

Microsoft Azure

Chmura publiczna oferowana przez Microsoft to dostępne w dowolnej chwili zasoby obliczeniowe wraz z dodatkowymi usługami, które to firmy mogą wykorzystywać jako kompletne środowisko informatyczne. Mogą też użyć ich do utrzymywania własnych aplikacji czy zwiększenia możliwości posiadanych centrów danych. Microsoft Azure pozwala na uruchomienie rozwiązań informatycznych działających w chmurze, oferując szereg usług oraz funkcji z zakresu:

  • aplikacji mobilnych pozwalających na kontakt z klientami w dowolnym miejscu i czasie;
  • marketingu cyfrowego;
  • handlu elektronicznego;
  • Internetu Rzeczy;
  • Big Data;
  • Sztucznej Inteligencji;
  • systemu ERP.

Platforma Microsoft Azure jest zintegrowana z systemem Microsoft Dynamics 365 Business Central, dostępnym w modelu tradycyjnym, chmurowym bądź hybrydowym.

Microsoft inwestuje w rozwój chmury w Polsce

Rozwój cyfrowej transformacji w Polsce jest wpierany dzięki inwestycji technologicznego giganta w koncepcję Polskiej Doliny Cyfrowej. Inwestycja opiewająca na 1 mld USD polegać ma na stworzeniu regionu centrów danych w Warszawie oraz w pobliżu stolicy. Region ma stanowić kolejną już część globalnej infrastruktury chmurowej Microsoftu, dzięki któremu rodzime firmy, sturt-upy i publiczne instytucje będą miały dostęp do wysokiej klasy rozwiązań cloud computing.

Przedsięwzięcie ma być realizowane w porozumieniu z Operatorem Chmury Krajowej. Co więcej, inwestycja polegać ma nie tylko na poszerzaniu struktur informatycznych, ale również podnoszeniu kompetencji. Obecni oraz przyszli specjaliści IT w ramach warsztatów oraz szkoleń będą mogli pogłębiać swoją wiedzę z zakresu technologii chmurowej oraz innych cyfrowych trendów, takich jak Big Data czy sztuczna inteligencja.

*Raport „Organizacja pracy w czasie pandemii. Wyzwania dla HR w 2021. Praca hybrydowa – mierzenie efektywności – nowa polityka wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych”, autor: EY Polska

Może zainteresujesz się również

system erp
System ERP i proces cyfryzacji firm
Rozmowy o IT - co to jest system ERP
Co to jest system ERP? Dowiedz się w czasie cyklu rozmów o technologii!
Microsoft 365
Nowy sposób na efektywną pracę z Microsoft Dynamics 365 Business Central i Microsoft 365 / Office 365

Tagi

chmura obliczeniowa cyfrowa transformacja Dynamics 365 Business Central internet rzeczy Office 365 Oprogramowanie księgowe System ERP sztuczna inteligencja

Ostatnie wpisy

  • Global Integration Apps

    Global Integration Apps – aplikacje dla grup kapitałowych

    Global Integration Apps to rodzina 3 aplikacji,...
  • wdrożenia erp

    Badanie Total Economic Impact dotyczące Microsoft Dynamics 365 Business Central

    Korzyści finansowe i biznesowe wynikające z&nbs...
  • Analityka biznesowa

    Zaawansowana analityka biznesowa Business Intelligence w systemie ERP

    Pełna wiedza w zakresie procesów realizowanych ...
  • system erp

    System ERP i proces cyfryzacji firm

    Koncepcja cyfryzacji jest już powszechnie znana...
  • Funkcjonalności systemów ERP

    Jakie są najważniejsze funkcjonalności systemów ERP?

    Systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning)...

IT.integro Ltd

ul. Ząbkowicka 12
60-166 Poznań
NIP: 778-00-21-279
tel.: +48 61 861 43 51
office[at]IT.integro.pl

Polityka bezpieczeństwa informacji
© 2020. All rights reserved | IT.integro sp. z o.o.

TOP
Cookie files are used by the website to ensure its proper functioning. By using the website, you give your consent to the use of cookies according to the current setup of the browser and you accept the Privacy Policy of IT.integro sp. z o.o. Read MoreACCEPT
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are as essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
SAVE & ACCEPT