W artykule znajdziesz
Od powtarzalności produkcji do cyfrowej rewolucji
Branża produkcyjna doświadcza obecnie ogromnych zmian, nie tylko jeśli chodzi o zarządzanie produkcją. Rewolucja przemysłowa rozpoczęła erę produkcji masowej z zastosowaniem linii montażowych. W rezultacie, odnotowano radykalny wzrost wydajności pracowników.
Cyfrowa rewolucja przynosi znaczące zmiany oraz nieograniczone możliwości rozwoju i zarządzania danymi w oparciu o technologie sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej. Jednak niewątpliwie to talent, umiejętności i kreatywność personelu decyduje o sukcesie Twojej organizacji.
Ilość czasu, jaką pracownicy spędzają na ręcznej obsłudze powtarzalnych zadań:
- 48% w 2019 roku
- 35% w 2030 roku
Jedna ze zmian dotyczy przejścia z modelu „product-based” do modelu, w którym działania są zorientowane na świadczenie usług wokół oferowanego produktu. Koncepcja ta zapewnia ciągły strumień przychodów i wspiera budowanie trwałych relacji z klientem. Wymaga jednak nowego zestawu kompetencji dotyczących produkcji, które wykraczają poza tradycyjne umiejętności.
Współudział i zaangażowanie klienta
Współczesny konsument oczekuje czegoś więcej niż niskiej ceny produkowanego na masową skalę towaru. Szuka produktu dopasowanego do indywidualnych potrzeb; chciałby także współuczestniczyć w jego tworzeniu. Aby spełnić te oczekiwania, branża produkcyjna poszukuje elastycznych narzędzi umożliwiających efektywne zarządzanie produkcją, projektowanie i dostosowywanie procesów produkcyjnych i łańcucha dostaw. W realizacji tego celu najważniejsi i niezbędni są pracownicy wyposażeni w odpowiednie narzędzia, które pomogą im skutecznie i szybko reagować na potrzeby klientów. Wśród takich narzędzi na pewno znajduje się system Dynamics 365 Business Central, posiadający szereg funkcjonalności do zarządzania produkcją.
Technologia wspiera proces transformacji
Jednak to ludzie nadają jej rzeczywisty wymiar. W nowoczesną technologię może zainwestować każde przedsiębiorstwo. Liderzy zespołów skupiają się na pozyskiwaniu doświadczonych, uzdolnionych, energetycznych i kreatywnych pracowników, którzy napędzą cyfrowe zmiany. Warto jednak rozważyć, w jaki sposób cyfrowa rewolucja może wpłynąć nie tylko na zarządzanie produkcją, ale też miejscami pracy, a także metody rekrutacji i utrzymania w firmie na dłużej najlepszych i najbardziej wartościowych pracowników.
Branża produkcyjna: Większa liczba miejsc pracy niż wykwalifikowanych pracowników
„Roboty zastąpią ludzi w pracy” to jeden z najczęściej pojawiających się nagłówków w światowych serwisach informacyjnych. Czy ta perspektywa powinna nas niepokoić? Być może automatyzacja i robotyzacja to nie tylko wyzwanie, ale też nowe możliwości rozwoju?
+ 58M nowych miejsc pracy zostanie utworzonych do 2022 roku
W przypadku prac o wysokim stopniu powtarzalności warto rozważyć wdrożenie zautomatyzowanych procesów, aby ułatwić zarządzanie produkcją. Problem ma jednak szerszy wymiar – wiele stanowisk pracy w branży produkcyjnej pozostaje nieobsadzonych. Coraz mniej kandydatów decyduje się na zatrudnienie w produkcji.
Wśród potencjalnych pracowników utrzymują się przestarzałe przekonania, według których praca w produkcji jest nudna, bardzo głośna, brudna, a nawet niebezpieczna. Pokolenie odpowiedzialne za stworzenie poprzedniego systemu ekonomicznego starzeje się, a kandydatom wchodzącym na rynek pracy może się wydawać, że praca w produkcji to niekoniecznie właściwy krok w zarządzaniu ścieżką zawodową.
< 80 % badanych jest zdania, że praca w sektorze produkcyjnym jest ciekawa i satysfakcjonująca
< 50% zachęciłoby swoje dzieci do rozpoczęcia ścieżki zawodowej w produkcji
< 30 % ankietowanych uważa, rozwój branży produkcyjnej jest kluczowy w utrzymaniu dobrobytu ekonomicznego
Młodzi pracownicy, wyposażeni w szeroką wiedzę z zakresu najnowszych technologii, z wysoką świadomością marki to przedstawiciele pokolenia „cyfrowych tubylców” (ang. digital natives), mający wysokie oczekiwania wobec miejsca pracy. Szukają zatrudnienia w przedsiębiorstwie, które hołduje wartościom, takim jak innowacyjność, zrównoważony rozwój i dobro publiczne, i działa w zgodzie z nimi. Aby przyciągnąć uwagę takich kandydatów, konieczne jest stworzenie atrakcyjnego miejsca pracy, konkurencyjnego w stosunku do tych oferowanych przez firmy, które są liderami cyfryzacji. Zaangażowanie pracodawcy w prowadzenie działalności z uwzględnieniem interesów społecznych i aspektów ochrony środowiska może być jednym z czynników decydujących o wyborze organizacji jako potencjalnego miejsca pracy. W ten sposób branża produkcyjna staje się dla potencjalnego pracownika coraz bardziej atrakcyjna.
Zwiększenie atrakcyjności miejsca pracy to jednak za mało
Sporym utrudnieniem w rekrutacji nowych pracowników są nieodpowiednie lub niewystarczające kwalifikacje kandydatów, a przede wszystkim brak wiedzy i doświadczenia niezbędnego do pracy z nowoczesnymi technologiami. Niezwykle ważne jest, aby przedsiębiorstwa produkcyjne skupiły się na poszukiwaniu i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań i programów szkoleniowych, umożliwiających podniesienie kwalifikacji personelu i przygotowanie ich do wykonywania zaawansowanych zadań przy wsparciu technologii, takich jak mieszana rzeczywistość (mixed reality). Inwestowanie w rozwój personelu przekłada się nie tylko na lepszą jakość pracy, ale znacząco wpływa na zwiększenie zaangażowania pracownika i zatrzymanie go w organizacji.
2.4M nieobsadzonych stanowisk pracy z powodu braku lub niewystarczających umiejętności.
Stworzenie efektywnego cyfrowego miejsca pracy
Optymistyczna wiadomość jest jednak taka, że praca w branży produkcyjnej jest bezpieczniejsza i bardziej satysfakcjonująca niż kiedykolwiek wcześniej. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na wysokojakościowe, łatwe w obsłudze produkty, tworzone zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju, światowej gospodarce potrzeba eksplozji innowacyjności.
Branża produkcyjna pomaga budować przyszłość. Wizja ta jest szczególnie motywująca dla kolejnej generacji najbardziej uzdolnionych i obiecujących przyszłych pracowników. Wdrożenie skutecznych strategii i technologii mających na celu przyciągnięcie potencjalnych pracowników, przeszkolenie zatrudnionych oraz zatrzymanie ich na dłużej w firmie zapewni twojej organizacji zdecydowaną przewagę konkurencyjną.
Rozbudowanie bazy kandydatów
W rzeczywistości, w której umiejętności i narzędzia cyfrowe zastąpiły fizyczne, nigdy nie było lepszego momentu, aby zwiększyć różnorodność siły roboczej.
W cyfrowej fabryce przyszłości, osoby z niepełnosprawnością fizyczną, która jest jeszcze postrzegana jako duża przeszkoda zatrudnieniu, będą mogły pracować na linii produkcyjnej bez utrudnień.
Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji (AI), uczeniu maszynowym i rzeczywistości mieszanej dołączyły do szerokiego pakietu narzędzi wspierających zarządzanie procesami produkcyjnymi. Projektowanie, modelowanie i testowanie produktów w środowiskach wirtualnych. Monitorowanie i koordynowanie pracy ludzi i maszyn.
Analizowanie danych produkcyjnych oraz inicjowanie działań w oparciu o uzyskane schematy danych. Zadania tego typu są dla pracowników bardziej satysfakcjonujące i angażujące niż zadania tradycyjnie wykonywane w fabrykach. Nowoczesne technologie pozwalają pracownikom tworzyć, projektować i testować nowe koncepcje, a w przypadku niepowodzenia próbować od nowa. Nie ograniczają ich już wysokie koszty fizycznego projektowania i testowania. Jedynym ograniczeniem jest ich własna wyobraźnia.
Dzięki automatyzacji większości rutynowych zadań, pracownicy mogą skupić się na dążeniach i działaniach wnoszących rzeczywistą wartość w rozwój firmy. Większa elastyczność stanowisk produkcyjnych pozwala pracodawcom korzystać z otwartego ekosystemu talentów w trakcie poszukiwań najlepszych kandydatów.
Zdolnych i wykwalifikowanych specjalistów można szukać wśród zatrudnionych stałych pracowników, pracowników tymczasowych czy współpracujących dostawców usług. Wiele organizacji korzysta z technologii sztucznej inteligencji w procesie rekrutacyjnym, szczególnie w analizie i weryfikacji osób aplikujących. Dzięki temu dział HR może skupić się na przeprowadzaniu rozmów z kandydatami oraz podejmowaniu trudnych decyzji personalnych.
Branża produkcyjna a nowe metody uczenia się
Tradycyjne programy szkoleniowe skierowane do pracowników produkcyjnych nie są dostosowane do dynamicznie zmieniających się potrzeb i specyfiki branży produkcyjnej.
Wymagania dotyczące umiejętności i wiedzy produkcyjnej stawiane pracownikom ewoluują równie szybko. Oczekuje się od nich, aby nowe kompetencje nabywali szybko, nie tracąc na szkolenia kilku miesięcy lub lat. Doświadczeni i wykształceni pracownicy przechodzą na emeryturę, co wpływa na nasilenie się zjawiska „brain drain” czyli odpływu specjalistów. Warto rozważyć wdrożenie działań mających na celu zatrzymanie starszych pracowników, wykorzystanie ich wiedzy, a także podnoszenie kwalifikacji mającego ich zastąpić młodszego personelu.
Nowe technologie, takie jak rzeczywistość mieszana i uczenie maszynowe oferują nowe sposoby na zmaksymalizowanie potencjału personelu.
Przy obsłudze trójwymiarowych schematów wystarczająca jest obecność eksperta pracującego zdalnie lub wykorzystanie narzędzia bazującego na sztucznej inteligencji przeprowadzającego użytkownika przez cały proces przy pomocy szczegółowych instrukcji.
Mniej doświadczony personel, przy użyciu zaawansowanych narzędzi, może konsultować się z zespołem inżynierów i ekspertów, gotowych do dzielenia się wiedzą bez konieczności sięgania po narzędzia w hali produkcyjnej czy wychodzenia z biura. Wykwalifikowani specjaliści, po przepracowaniu wielu lat w terenie, mogą zawodowo dalej się rozwijać wspierając i szkoląc młodszych stażem kolegów.
Współpraca doświadczonych pracowników, pełniących funkcję mentorów, z nowo zatrudnionymi osobami, podobnie jak inwestowanie w technologie, może przynieść ogromne korzyści dla organizacji. Możesz też tworzyć spersonalizowane ścieżki.
Doświadczenie i zaangażowanie pracownika
Zapewniając swoim pracownikom zestaw nowoczesnych narzędzi usprawniających komunikację i współpracę w zespole, dostępnych z dowolnego miejsca i urządzenia, wspierasz ich kreatywność i wydajność.
Gwarantując dostęp do ustandaryzowanych danych, tworzysz warunki sprzyjające wdrażaniu innowacji. Technologia pomaga integrować ogromną liczbę pracowników oraz budować globalne zespoły z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie. W zintegrowanym środowisku pracy, pracownicy mogą dzielić się pomysłami i projektować strategie dalszego rozwoju.
Dzięki wdrożeniu zaawansowanych technologii, pracownicy działów HR mogą współpracować i komunikować się jeszcze efektywniej niż do tej pory, a także skupiać działania ukierunkowane na zatrzymanie w organizacji najbardziej utalentowanych specjalistów. Centralna platforma umożliwiająca wszechstronną komunikację, wymianę plików, spójne zarządzanie produkcją, organizację spotkań i projektowanie aplikacji pozwala zwiększyć efektywność pracy zespołów, a także przyciągać najlepiej wykwalifikowanych kandydatów.
Człowiek w centrum procesu produkcji
Wykorzystanie innowacyjnych technologii to kluczowy czynnik wspierający budowanie silnego zespołu produkcyjnego. Nie jest jednak rozwiązaniem niwelującym wszystkie problemy obejmujące zarządzanie produkcją. Dostęp do ogromnych ilości danych, konieczność ich przetworzenia, podobnie jak obsługa wielu nowych narzędzi, mogą stanowić spore wyzwanie. Niezwykle ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób decyzje dotyczące wyboru właściwej technologii mogą wpłynąć na całe środowisko pracy.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zwiększenia samodzielności oraz wzmacniania pozycji pracowników jest zapewnienie im łatwego dostępu do kluczowych informacji. Skonsolidowane i zintegrowane dane stanowią bogaty zasób wiedzy dla całej organizacji. Pracownicy mają pewność, że informacje dotyczące realizowanych operacji, a także pozostałych aspektów działalności są spójne i zawsze aktualne.
Jednakowy wgląd w ujednolicone dane ułatwia rozwiązywanie problemów i usprawnia podejmowanie decyzji. Ułatwia również samodzielne tworzenie analiz i wizualizacji danych. Przyspiesza projektowanie aplikacji bez konieczności znajomości kodowania, a także gwarantuje bezpieczną wymianę danych między klientami, partnerami i dostawcami.
Odpowiednie Narzędzia i właściwy Partner
Decydując się na wyposażenie pracowników w nowoczesne narzędzia zaprojektowane z myślą o ich indywidualnych potrzebach, dajesz im rozwiązania usprawniające codzienną pracę, wspierające wykorzystanie potencjału i doskonalenie talentów. Dzięki tym narzędziom pracownicy mogą uzyskiwać lepsze wyniki i budować trwalsze relacje z klientami. Inwestycje tego typu mogą w znaczący sposób usprawnić procedury zatrudniania, szkolenia i zatrzymywania najbardziej obiecujących pracowników.
Microsoft oferuje bogactwo najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, w tym zaawansowaną platformę chmurową, która wspiera integrację wszystkich wdrażanych narzędzi.
Od wielu lat wspieramy firmy na całym świecie w efektywnym zarządzaniu procesami we wszystkich obszarach działalności produkcyjnej, począwszy od działań operacyjnych i zarządczych do tych realizowanych w halach produkcyjnych. Dzięki współpracy z szerokim gronem partnerów, wieloletniemu doświadczeniu i licznym osiągnięciom, jesteśmy gotowi służyć radą i pomocą – teraz i w przyszłości.
Buduj motywację i zaangażowanie pracowników dzięki właściwej technologii.
Zarządzanie produkcją z Dynamics 365 Business Central
System ERP – Dynamics 365 Business Central w znaczącym stopniu wspiera wydajność pracowników produkcji. Posiada moduł produkcyjny, dzięki któremu oprogramowanie sprawdza się jako efektywny zestaw narzędzi do zarządzania produkcją.
Dynamics 365 Business Central pozwala na sprawną obsługę środowiska produkcyjnego między innymi dzięki takim funkcjom jak:
▪ definiowanie oraz zarządzanie zestawieniami komponentów, marszrutami i zdolnościami produkcyjnymi,
▪ tworzenie i przetwarzanie zleceń produkcyjnych,
▪ opracowywanie prognoz dla wyrobów gotowych i komponentów,
▪ projektowanie produkcji na różnych poziomach,
▪ planowanie zamówień sprzedaży,
▪ harmonogram główny produkcji,
▪ przygotowywanie zapotrzebowania materiałowego (MRP),
▪ zaawansowane zdolności produkcyjne i funkcja obciążeń roboczych,
▪ obsługa podwykonawstwa.
Użytkownicy wersji Premium systemu Dynamics 365 Business Central, mają dostęp do licznych narzędzi i funkcjonalności z obszaru zarządzania produkcją. Dzięki elastyczności aplikacji ERP istnieje możliwość jego szerokiego wykorzystania, także podczas realizacji działalności operacyjnej. Jest on również niezwykle prosty w obsłudze – z wykorzystaniem pulpitu nawigacyjnego i przyjaznego interfejsu.